Zpráva

V Ostravě proběhlo celostátní finále Biologické olympiády

29. dubna 2019

Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity hostila české finále středoškolské Biologické olympiády (BiO). Nejlepší středoškoláci z krajských kol mají za sebou  soutěžní maraton 53. ročníku Biologické olympiády v Ostravě.

Velkého ostravského finále se od 23. do 27. dubna účastnilo celkem 36 nejlepších středoškoláků. Své znalosti i dovednosti museli prokazovat v laboratořích i terénu. Soutěžící na půdě ostravské Přírodovědecké fakulty uvítal děkan doc. RNDr. Jan Hradecký, Ph.D.

„Doufám, že biologickou olympiádu nebudete mít spojenou s nějakým stresem. Byl bych rád, kdybyste prožili v Ostravě i na naší Přírodovědecké fakultě chvíle, které Vás můžou nakopnout do budoucna a třeba i prohloubit váš vztah k biologii. Zároveň doufám, že poznáte region i trochu jinak, a to nejen při úkolech v terénu ale třeba i při exkurzích.“

Slavnostního zahájení 53. ročníku Biologické olympiády se kromě soutěžících, porotců, zástupců domácí Ostravské univerzity i pořadatelů z České zemědělské univerzity v Praze účastnil také představitelé Moravskoslezského kraje.

„Jde o výjimečnou soutěž s bohatou historií. Jsem moc rád, že se koná právě tady v Ostravě. Doufám, že soutěžící zjistí, že dávno nejsme černým krajem a že si odnesou spoustu zážitků, na které budou i po letech vzpomínat,“ prohlásil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Mgr. Stanislav Folwarczny. Hejtmanství podpořilo akci dotací 310 tisíc korun, materiálně pak s jejím zajištěním pomohlo také statutární město Ostrava.

Po krátkém úvodu soutěžící v slavnostním oděvu museli zvládnout první úkol. Přímo v atriu ostravské Přírodovědecké fakulty na ně čekalo hned 50 různých objektů, které museli poznat. Šlo o první ze série úkolů ostravského finále.

„Kolegové vše výborně připravili. Sám jsem si vyzkoušel část poznávačky a musím uznat, že to není jednoduché. Ale úkolem té soutěže je vybrat z těch skvělých soutěžících toho úplně nejlepšího. Těch bodů je ale ve hře hodně,“ říká předseda poroty prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ve zbylých dnech musejí zvládnout soutěžící test, terénní úlohu i praktické úkoly v laboratořích.

Více informací o soutěži si můžete přečíst přímo na stránkách olympiády.

frame-scrollup